Historie snowboardingu

27. prosince 2006 v 9:54 | Andik.07 |  →..Snowboarding..←
Trocha historie nikoho nezabije…
Snowboarding se řadí k nejrychleji se rozvíjejícím sportům na světě. Toho si snadno všimnete na horách, kde v současnosti jezdí prakticky stejné množství snowboardistů jako lyžařů. Ještě před čtyřmi či pěti lety lyžaři několikanásobně převažovali. Kam až vlastně sahají kořeny snowboardingu, který dnes tak úspěšně vytlačuje tradiční lyže?

Z kreseb a textů nalezených ve Skandinávii, na Sibiři a ve střední Asii je doloženo, že již před tisíciletími se lyže používaly pro dopravu, lov a boj. V jednom rašeliništi ve Švédsku nalezli archeologové krátkou a širokou lyži, jejíž stáří bylo odhadnuto přibližně na 4500 let. Třeba šlo o první snowboard, ale to je spíš bláznivá fantazie než realita.
Počátky snowboardingu v jeho dnešní podobě spadají do 60. a 70. let dvacátého století. Až v 90. letech se však stal běžným sportem ve většině lyžařských středisek. Prosadit tento sport nebylo jednoduché. Vzpomínám si, jak nás na několika místech ani nepustili na vlek a u sjezdovek byly cedule "Zákaz snowboardingu!". Toto hloupé období je už díkybohu za námi.
Jako první se na sněhu začali klouzat Američané

Vše začalo v roce 1963, kdy jistý Tom Sims z New Jersey zkonstruoval "lyžařské prkno" pro vánoční výstavu výrobků žáků jedné osmé třídy. Tři roky nato přišel Sherman Poppen se svým "snurferem", což byly dvě lyže přišroubované k sobě. Pan Poppen si tímto vynálezem zřejmě vydělal hodně peněz, a tak si jej dal ve Spojených státech patentovat. Dalším z velkých jmen v historii snowboardingu je Jake Burton Carpenter, který roku 1969 dostal snurfer jako dárek k vánocům (všimněte si, že zatím jde o vyloženě vánoční záležitost), čímž se zrodila jeho vášeň pro snowboarding. O osm let později Burton uskutečnil svůj sen a založil si ve Vermontu firmu, která začala vyrábět první sériové výrobky. Další důležitou postavou v pořadí byl Dimitrij Milovich, jeden z fanatických jezdců na vlnách z východního pobřeží, který přišel na přelomu let 1969 a 1970 s prknem odlitým z polyesteru. Jenže tento způsob konstrukce se hodně opíral o stavbu surfu, a na sněhu proto byl zcela nevyhovující. Milovichova firma v roce 1984 zkrachovala, na rozdíl od Burtona, který dodnes vyrábí snowboardy nejvyšší kvality.

Za "tátu snowboardingu" je však stále považován někdejší mistr světa ve skateboardingu, již zmíněný Tom Sims. Od roku 1969 žil na západním pobřeží USA a všechen svůj čas věnoval windsurfingu a jízdě na skateboardu. Spolu s Chuckem Barfootem začal stavět surfové prkno a později se angažovali podobným způsobem i ve skateboardingu. V polovině sedmdesátých let vyvinul Sims své první snowboardy, které se trochu podobaly Milovichovým prknům. Měly podobu ryby s patkou, která vypadala jako vlaštovčí ocásek. O dva roky později přešel Sims na laminátovou konstrukci s dřevěným jádrem.

Roku 1981 se v Coloradu konaly první snowboardové závody. Sims vyhrál slalom se svým vylepšeným prknem, které již mělo ocelové hrany zapuštěné do laminátu. Tento obrovský skok v technickém vývoji snowboardingu nebyl dodnes překonán.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Diego... Diego... | 3. dubna 2008 v 18:44 | Reagovat

Skvělej článek...dozvěděl sem sew něco o svym oblibenym sportu...a burton ma fakt nej prkna...

2 Martina Martina | E-mail | 11. června 2008 v 11:56 | Reagovat

Cau,dobrej blog.Muzes mi prosim napsat z ceho byla cerpana historie snowboardingu?Bude se mi to hodit k diplomce.Dik Martina - martinaaac@seznam.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama